Specjaliści szacują, że w ostatnim czasie występowanie alergii na zwierzęta znacząco wzrosło. Częstość uczulenia na pyłki jest praktycznie taka sama jak częstość alergii na zwierzęta.
Weterynarz opole i weterynarz gdańsk do najczęściej uczulających zwierząt zaliczają głównie koty i psy. Inne silnie uczulające zwierzęta to ptaki, gryzonie, a także zwierzęta typu krowy i konie. Najczęściej uczulająca jest u zwierząt sierść. Inne alergeny to naskórek, ślina, odchody. W przypadku uczulenia na zwierzęta u osoby uczulonej pojawiać się mogą objawy takie jak wypryski, pokrzywka, świąd, kaszel, katar, problemy ze spojówkami.
W przypadku wystąpienia alergii zalecane jest usunięcie alergenu z otoczenia. Równa się to ni mniej ni więcej z usunięciem zwierzęcia z domu. W przypadku, gdy taka opcja nie wchodzi w grę, można minimalizować obecność alergenów poprzez częste i dokładne sprzątanie, w miarę możliwości kąpanie zwierzęcia, zdjęcie dywanów, które gromadzą alergeny oraz stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych..